Krasnobród - kościół Nawiedzenia NMP

Krasnobród - kościół Nawiedzenia NMP

Krasnobród, kościół Nawiedzenia NMP, 2016-2017r.


Zespół klasztorny w Krasnobrodzie to barokowe założenie architektoniczno-krajobrazowe z XVIII-XIX wieku, którego centrum stanowi kościół parafialny oraz klasztor zamieniony na plebanię. Kościół wzniesiono w latach 1690-1698 według projektu Jana Michała Linka, architekta Jana Sobiepana Zamoyskiego. Wraz z klasztorem tworzy czworobok z wirydarzem pośrodku. W 2016 r. ze względu na zły stan zachowania elewacji kościoła podjęto prace interwencyjne mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie zabytkowej substancji tynków i detali architektonicznych oraz zabytkowych rzeźb fasady.

Na podstawie badań odkrywkowych określono pierwotną kolorystykę detali architektonicznych i wypraw tynkowych. Prace techniczne polegały na skuciu wtórnych tynków, wzmocnieniu osłabionej konstrukcji, naprawie spękań, konsolidacji zdezintegrowanej struktury zabytkowych tynków, uzupełnieniu ubytków, scalaniu kolorystycznemu powierzchni w tonacji opracowanej na podstawie badań. W toku prac przy fasadzie zrekonstruowano również malowidło Matki Boskiej ze zwieńczenia na podstawie analogii do oryginału. W rezultacie prac fasada zyskała nową szatę kolorystyczną zgodnie z prawdą historyczną. Zdecydowana kolorystyka detali architektonicznych sprawia, że zabytek stanowi wyraźną dominantę w terenie.


Artykuły - Kategorie

© 2024 KKZ M.Filip, A. Filip. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, iż niniejsza strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.
Dalsze informacje Zamknij