Przeworsk - Kaplica Bożego Grobu

Przeworsk, Kaplica Bożego Grobu

Przeworsk, Kaplica Bożego Grobu, 2017 r.


Kaplica Bożego Grobu dobudowana w l. 1692-1727 do północnej nawy kościoła, została wzniesiona na planie kwadratu z kopułą oświetloną latarnią o formie tempietto. Ideowo i architektonicznie nawiązuje do swego jerozolimskiego pierwowzoru i pomimo upływu lat nadal stanowi żywe miejsce kultu tajemnicy Zmartwychwstania. .

Prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone w 2017 r. objęły swym zasięgiem konserwację elewacji zewnętrznych: cokołu i przypór, powierzchni płaskich tynków, gzymsów ciągnionych, naprawę i uzupełnienie ubytków oraz częściową wymianę obróbek blacharskich oraz rynien i rur spustowych. W celu wzmocnienia osłabionej konstrukcji ścian przeprowadzono naprawę pęknięć i rys metodą zszywania nierdzewnymi prętami. Odświeżono kolorystykę tynków, z zaakcentowaniem narożnych pilastrów oraz gzymsów. W ramach prac dodatkowych wprowadzono także okna osłonowe do latarni.

Ponadto został wykonany szereg prac wewnątrrz kaplicy, przede wszystkim prace konserwatorskie przy ołtarzu bocznym św. Józefa.


Artykuły - Kategorie

© 2024 KKZ M.Filip, A. Filip. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, iż niniejsza strona zapisuje pliki cookie na Twoim komputerze. Pozostając na tej stronie, wyrażasz na to zgodę.
Dalsze informacje Zamknij